Categoria gramaticală a verbului

 

IMPORTANT!

Business Plan Grupa a II-a. Vocala radicală a infinitivului este identică cu vocala radicală a participiului II , dar diferă de vocala radicală a imperfectului (1 - 2 - 1)

VERBELE TARI

(Die starke Verben) 

PREZENTARE GENERALĂ / DEFINIȚIE


Verbele tari au drept caracteristică fundamentală modificarea vocalei din prima silabă a radicalului, la persoana I, Modul Indicativ, Imperfect.

Caracteristici principale:
1- Schimbarea vocalei radicale care se produce:
a) totdeauna la imperfect: inf. prez.: fahren; imperf.: fuhr
b) de multe ori şi la participiul II: inf. prez. schwimmen; imperf. schwamm; part. II . geschwommen.
Această schimbare a vocalei radicale a verbelor tari se numeşte Ablaut.
Verbele tari pot fi împărţite în trei grupe:
Grupa I. Vocala radicală a infinitivului diferă atât de vocala radicală a imperfectului cât şi de vocala radicală a participiului II (1—2—3):

Infinitiv Imperfect Participiul II Infinitiv Imperfect Participiul II
i a o beginnen begann begonnen
i a u finden fand gefunden
i a e bitten bat gebeten
ie a e liegen lag gelegen
e a o werfen warf geworfen
ä a o gebären gebar geboren

Grupa a II-a. Vocala radicală a infinitivului este identică cu vocala radicală a participiului II , dar diferă de vocala radicală a imperfectului (1 - 2 - 1):

Infinitiv Imperfect Participiul II Infinitiv Imperfect Participiul II
a u  a tragen trug  getragen
a i a fangen fing gefangen
a ie a halten hielt gehalten
e a e lesen las gelesen
o a o kommen kam gekommen
o ie o stoßen stieß gestoßen
u ie  u laufen lief gelaufen
au ie au ruf  rief gerufen
ei ie ei heißen hieß geheißen

Grupa a III-a. Vocala radicală a imperfectului este identică cu vocala radicală a participiului II, dar diferă de vocala radicală a infinitivului.
( 1 - 2 - 2 ) :

Infinitiv Imperfect Participiul II Infinitiv Imperfect Participiul II
e o o schwellen schwoll geschwollen
i u u schinden schund geschunden
i o o glimmen glomm geglommen
ie  o o fließen floß geflossen
ä o o gären gor gegoren
 ö o o schwören schwor geschworen
ü o o lügen log gelogen
au o o saugen sog gesogen
ei ie ie scheinen schien geschienen
ei i i gleichen glich geglichen

2. La imperfect indicativ la persoana I şi a III- a singular nu se adaugă nici un fel de desinenenţe:

ich, er gab; ich, er schrieb; ich, er  kam.

3 . Participiul II (perfect) se termină în -en:

gegeben geschrieben gekommen

Caracteristici secundare:
a) Verbele cu a, au, o primesc Umlaut la prezent indicativ, la persoana a II- a şi a III- a singular. Cele cu e în rădăcină, transformă această vocală în i sau ie.
b) Vocalele a, o, u din rădăcina imperfectulii indicativ se transformă în Umlaut la imperfect conjunctiv:

Indicativ Imperfect Conjunctiv, Imperfect
ich kam ich käme
ich hob ich höbe
ich fuhr ich führe