PREZENTARE GENERALĂ / DEFINIȚIE
Verbele tari au drept caracteristică fundamentală modificarea vocalei din prima silabă a radicalului, la persoana I, Modul Indicativ, Imperfect.
Caracteristici principale:
1- Schimbarea vocalei radicale care se produce:
a) totdeauna la imperfect: inf. prez.: fahren;
imperf.: fuhr
b) de multe ori şi la participiul II: inf. prez.
schwimmen; imperf. schwamm; part. II .
geschwommen.
Această schimbare a vocalei radicale a verbelor tari se
numeşte Ablaut.
Verbele tari pot fi împărţite în trei grupe:
Grupa I. Vocala radicală a infinitivului diferă atât de
vocala radicală a imperfectului cât şi de vocala
radicală a participiului II (1—2—3):
| Infinitiv | Imperfect | Participiul II | Infinitiv | Imperfect | Participiul II |
| i | a | o | beginnen | begann | begonnen |
| i | a | u | finden | fand | gefunden |
| i | a | e | bitten | bat | gebeten |
| ie | a | e | liegen | lag | gelegen |
| e | a | o | werfen | warf | geworfen |
| ä | a | o | gebären | gebar | geboren |
Grupa a II-a. Vocala radicală a infinitivului este identică cu vocala radicală a participiului II , dar diferă de vocala radicală a imperfectului (1 - 2 - 1):
| Infinitiv | Imperfect | Participiul II | Infinitiv | Imperfect | Participiul II |
| a | u | a | tragen | trug | getragen |
| a | i | a | fangen | fing | gefangen |
| a | ie | a | halten | hielt | gehalten |
| e | a | e | lesen | las | gelesen |
| o | a | o | kommen | kam | gekommen |
| o | ie | o | stoßen | stieß | gestoßen |
| u | ie | u | laufen | lief | gelaufen |
| au | ie | au | ruf | rief | gerufen |
| ei | ie | ei | heißen | hieß | geheißen |
Grupa a III-a. Vocala radicală a imperfectului este
identică cu vocala radicală a participiului II, dar
diferă de vocala radicală a infinitivului.
( 1 - 2 - 2 ) :
| Infinitiv | Imperfect | Participiul II | Infinitiv | Imperfect | Participiul II |
| e | o | o | schwellen | schwoll | geschwollen |
| i | u | u | schinden | schund | geschunden |
| i | o | o | glimmen | glomm | geglommen |
| ie | o | o | fließen | floß | geflossen |
| ä | o | o | gären | gor | gegoren |
| ö | o | o | schwören | schwor | geschworen |
| ü | o | o | lügen | log | gelogen |
| au | o | o | saugen | sog | gesogen |
| ei | ie | ie | scheinen | schien | geschienen |
| ei | i | i | gleichen | glich | geglichen |
2. La imperfect indicativ la persoana I şi a III- a singular nu se adaugă nici un fel de desinenenţe:
|
ich, er gab; ich, er schrieb; ich, er kam. |
3 . Participiul II (perfect) se termină în -en:
|
gegeben geschrieben gekommen |
Caracteristici secundare:
a) Verbele cu a, au, o primesc Umlaut la prezent
indicativ, la persoana a II- a şi a III- a singular.
Cele cu e în rădăcină, transformă această vocală în i
sau ie.
b) Vocalele a, o, u din rădăcina imperfectulii indicativ
se transformă în Umlaut la imperfect conjunctiv:
| Indicativ Imperfect | Conjunctiv, Imperfect |
| ich kam | ich käme |
| ich hob | ich höbe |
| ich fuhr | ich führe |